The Vote 2010: Know your Party List

The Vote 2010: Know your Party List
The Philippine Star

The STAR is running a series on the party list organizations and their nominees, based on official records submitted to the Comelec.

103. ARARO (ALLIANCE FOR RURAL AND AGRARIAN RECONSTRUCTION, INC.)

1. Qurino D. Dela Torre

2. Elmer B. Cainday

3. Conchita G. Quibod

4. Tomas C. Trinidad

5. Michelle T. Sia

6. Jose C. Alangwawi

7. Agustin S. Sarion, Jr.

8. Henry R. Giron

9. Michael Q. Gonzales

10. Jaime W. Beltran, Jr.

104. ARC (ALLIANCE FOR RURAL CONCERNS)

1. Oscar D. Francisco

2. Frank Roy M. Ribo

3. Mark V. Amor

4. Ramon M. Espiritu

5. Joel L. Alapar

105. ARCAPP (ALLIANCE OF REGIONAL COALITIONS AGAINST PEOPLE’S POVERTY, INC.)

1. Bayan G. Balt

2. Michael P. Millares

3. Flor A. Esteban

4. Abdul Rakim A. Mutin

5. Mustapha A. Abdullah

106. AS (ALAY SERBISYO)

1. Peter Paul V. Sanvicente

2. Andres C. Tionko

3. Marc Jershum B. Maglinong

4. Nicanor R. Salameda, Jr.

5. Ricardo O. Pellosis

107. ASAHAN MO (ADVOCATES FOR SPECIAL CHILDREN AND HANDICAPPED MOVEMENT)

1. Jun Omar C. Ebdane

2. Christian Jan G. Cecilio

3. Ianela G. Jusi-Barrantes

4. Danilo L. de Jesus

108. AT (AANGAT TAYO)

1. Daryl Grace J. Abayon

2. Eden C. Debulgado-Rivera

3. Patricia Mae Q. Veloso

4. Antonio M. Rom III

5. Jean G. Andaca-Bautista

109. ATING KOOP (ADHIKAING TINATAGUYOD NG KOOPERATIBA)

1. Isidro Q. Lico

2. Roberto C. Mascariña

3. Sylvia L. Flores

4. Reynaldo C. Golo

5. Francis C. Loque

6. Gloria G. Futalan

110. ATM (ABANTE TRIBUNG MAKABANSA)

1. Allen A. Capuyan

2. Reuben Dasay A. Lingating

3. Joel A. Unad

4. Edtami P. Mansayagan

5. Alma A. Binayao

111. ATONG PAGLAUM (ATONG PAGLAUM)

1. Rodolfo P. Pancrudo

2. Roelito A. Gawilan

3. Felix G. Vergara, Jr.

4. Ruperto S. Turla

5. Macario I. Baliwis

112. ATS (ALLIANCE TRANSPORT SECTOR)

1. Virgilio A. Mortera

2. Vincent Michael Q. Velasco

3. Jaime S. Domdom

4. Leopoldo M. Villareña

5. Letecia Z. Gorospe

113. AVE (ALLIANCE OF VOLUNTEER EDUCATORS)

1. Eulogio R. Masaysay

2. Iris Marie D. Montes

3. Adelaida R. Magsaysay

4. Nicolas A. Braña, Sr.

5. Alicia M. Diel

114. AVPAP (ALLIANCE OF VIGILANT PROTECTORS OF AQUATIC PRODUCTS)

failed to submit nominees

115. AWAT (ANTI WAR / ANTI TERROR MINDANAO PEACE MOVEMENT)

1. Jose G. Agduma II

2. Christy Joy C. Arellano

3. Rabanes P. Pundato, Jr.

4. Jose Neoldino C. del Corro, Jr.

5. Diomedes A. Fanlo, Jr.

116. BABAE KA (BABAE PARA SA KAUNLARAN)

1. Nerissa C. Garcia

2. Jacqueline M. Lingad-Ricci

3. Ruth T. Vasquez

4. Maria Corazon M. Tumang

5. Dalisay A. Suansing

117. BAGO (BAGO NATIONAL CULTURAL SOCIETY OF THE PHILIPPINES)

1. Romualdo M. Dumling

2. Simplicio B. Dang-Awan, Jr.

3. Manuel E. Mariano, Jr.

4. Rudolfo A. Lockey

5.Benjamin A. Justo

118. BANAT (BARANGAY NATIN)

1. Salvador B. Britanico

2. Edgar A. Igano

3. Rodolfo R. Salazar

4. Roberto A. Fajardo

5. Rolando V. Bautista

119. BANDILA (BAGONG BAYAN NA NAGTATAGUYOD NG DEMOKRATIKONG IDEOLOHIYA AT LAYUNIN)

1. Milton S. Ngu

2. Nilo S. Tayag

3. Juan Miguel R. Bondoc

4. Roel T. Purisima

5. Albert S. Encarnacion

120. BANGON TRANSPORT (BAGONG KOALISYON NG NAGKAKAISANG SAMAHAN SA SEKTOR NG TRANSPORTASYON)

1. Ricardo C. Papa

2. Cesar P. Ambrosio

3. Julian F. Oliva, Jr.

4. Ferdinand D. Bautista

5. Vulfre C. Estepa

121. BANTAY (THE TRUE MARCOS LOYALIST FOR GOD COUNTRY & PEOPLE) ASSOCIATION OF THE PHILS., INC.)

1. Maria Evangelina F. Palparan

2. Bienvinido B. Caralde

3. Felix B. Desiderio, Jr.

4. Juanito P. Gomez

5. Jefferson G. Ong

122. BAYAN MUNA (BAYAN MUNA)

1. Teodoro A. Casiño

2. Neri J. Colmenares

3. Joven G. Laura

4. Carlos Isagani T. Zarate

5. Leovigildo A.Molon

123. BAYANI (BAYANI)

1. Guiling A. Mamondiong

2. Diosdado O. Padilla

3. Christopher M. Aggabao, Jr.

4. Jamil H. Usman

5. Edgardo A. Acaba

124. BH (BAGONG HENERASYON)

1. Bernadette R. Herrera-Dy

2. Edgar Allan D. Dy

3. Dan Stephen C. Palami

4. Alexandrea R. Cruz-Herrera

5. Druscella L. Medici

125. BIDA (BATANG IWAS SA DROGA FOUNDATION, INC.)

1. Sheryl G. See

2. Johnny G. Tan

3. Emilio B. Marcelo

4. Lamberto R. Barbin

5. Dennis N. Villa-Ignacio

126. BIDA (BINIGKIS NA INTERES NG MGA DRAYBER SA ADHIKAIN, INC.)

failed to submit nominees

127. BIGKIS (BIGKIS PINOY MOVEMENT)

failed to submit nominees

128.BINHI (BINHI: PARTIDO NG MGA MAGSASAKA PARA SA MGA MAGSASAKA)

1. Pacifico Rico C. Fajardo, Jr.

2. Florentino D. Pangilinan

3. Nelson E. Villanueva

4. Victoriano N. Perez, Jr.

5. Rodolfo P. Torreda, Jr.

129. BIYAHENG PINOY (BIYAHENG PINOY SECTORAL ORGANIZATION)

1. Narciso D. Santiago III

2. Jesus C. Cruz

3. Alvin S. Feliciano

4. Ismael O. Sevilla

5. Rico Judge Janvier M. Echiverri

130. BUHAY (BUHAY HAYAAN YUMABONG)

1.Mariano Michael DM. Velarde, Jr.

2.William Irwin C. Tieng

3. Ignacio B. Gimenez

4. Wilfrido B. Villarama

5. Mariano Z. Velarde

131. BUKID (BIYAYANG BUKID INC.)

1. Mohammad Camil S. Abdullah

2. Rosemarie V. Palacio

3. Bonifacio P. Echauz

4. Napoleon C. Venturina

5. Franklin B. Calpito

132. BUKLOD FILIPINA (KABUKLURAN NG MGA KABABAIHANG FILIPINA SA TIMOG KATAGALUGAN)

1. Zenaida T. Tobias

2. Mila T. Lamb

3. Elena R. Santa Ana

4. Olivia M. Laban

5. Carmen S. Santiago

133. BUTIL (BUTIL FARMERS PARTY)

1. Agapito H. Guanlao

2. Cecilia Leonila V. Chavez

3. Rufino C. Hernandez

4. Isidoro C. Santos

5. Prudencio F. Consolacion

2nd SET

1. Herminio G. Ocampo

2. Maximiano Cempron

3. Gerardo S. Dilig

4. Guillermo L. Carisma, Jr.

5. Antonio A. Quilang

134. CHINOY (CHAMPIONS FOR INNOVATIVE EMPLOYMENT)

1. Judy D. Tumangan

2. Rogelio D. Amatorio, Jr.

3. Jennifer D. Casino

4. Christine Joy T. Cayetano

5. William Herbert R. Baluyut

135. CIBAC (CITIZENS’ BATTLE AGAINST CORRUPTION)

1. Sherwin N. Tugna

2. Cinchona C. Cruz-Gonzales

3. Armi Jane R. Borje

4. Emil L. Galang

5.Carlos L. Muncada, Jr.

(To be continued)

Karen Ang

A plebeian who is trying to make small changes in this world.